تحلیلی بر قیمت های پایه جدید: "روند کاهشی قیمت ها در بازار پلیمرها"

تحلیلی بر قیمت های پایه جدید: "روند کاهشی قیمت ها در بازار پلیمرها"

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروز یکشنبه، دهمین روز از تابستان 1397 دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی اقدام به انتشار فهرست قیمت های پایه ی محصولات و کالاهای پلیمری و شیمیایی نمود.

از نکات جالب توجه در این فهرست، افزایش تعداد گریدهایی بود که قیمت هایشان نسبت به هفته های گذشته با کاهش مواجه شده بودند. مدتها بود، که این میزان از کالاهای پلیمری در اعلام قیمت های پایه همزمان با کاهش مواجه نشده بودند. بر خلاف هفته ی گذشته که میزان کاهش اکثرا کمتر از یک درصد و بسیار ناچیز بود، امروز در بخش کاهش قیمت ها، بیشتر اعداد بالای یک درصد را کاهش را نشان می دادند و در بخش افزایشی کالاها، اما همانند روال هفته ی گذشته با اعدادی زیر نیم درصد حتا مواجه بودیم. همه ی این ها در حالی بود که قیمت دلار در کشف نرخ قیمت های این هفته با 102 ریال افزایش، 0.2 درصد نسبت به هفته ی پیش با افزایش مواجه شده بود.

سویه ی کاهشی بازار:

استایرن بودتادین رابر روشن 1520 که در هفته های گذشته رکوددار افزایش قیمت - حتا با هفت درصد افزایش قیمت پایه در برخی هفته ها - بود، امروز در سویه ی کاهشی بازار با 1.9 درصد کاهش قیمت پایه نسبت به هفته ی گذشته در صدر کالاهایی قرار گرفت که کاهش قیمت پایه را تجربه کردند. هر چند این کالا به تنهایی با بیشترین کاهش مواجه نبود و پلی استایرن مقاوم 7240 نیز با 1.9 درصد به ازای هر کیلوگرم به رقم 70859 ریال رسید.

پس از این دو کالا، پلی اتیلن ترفتالات یا همان PET گرید بطری قرار داشت که همه ی گریدهای آن با 1.5 درصد کاهش مواجه شدند. از انتهای زمستان 1396، تا به حال این بیشترین میزان کاهش در قیمت پایه ی این کالا در اعلام قیمت های دفتر توسعه ی صنایع تکمیلی پتروشیمی بوده است.

پس از PET گرید بطری که در انواع گریدهایش با یک و نیم درصد کاهش مواجه بود، پلی اتیلن سنگین فیلم با 0.6 درصد، پلی اتیلن سبک فیلم با 0.5 درصد ، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین بادی با 0.2 درصد کاهش در قیمت پایه نسبت به سوم تیرماه (هفته ی گذشته ) در مقام های بعدی سویه ی کاهشی بازار قرار داشتند.

سویه ی افزایشی بازار:

همانطور که پیشتر گفته شد، در سمت افزایشی بازار میزان افزایش چندان چشمگیر نبود، و گروه پی وی سی ها با 0.4 درصد افزایش نسبت به هفته ی گذشته در صدر کالاهایی قرار گرفتند که با افزایش در قیمت پایه مواجه شدند.

پس از آنها نیز پلی پروپیلن نساجی و پلی پروپیلن شیمیایی، پلی اتیلن سنگین اکستروژن PE 80 و EX3 با 0.2 درصد افزایش در رده ی بعدی افزایش قیمت قرار داشتند.

سه کالا نیز نسبت به هفته ی گذشته بدون هیچ تغییری در قیمت پایه باقی ماندند و به این صورت پلی اتیلن سنگین اکتسروژن PE100، پلی اتیلن سنگین تزریقی، پلی اتیلن سنگین دورانی نسبت به قیمت های پایه شان که در هفته ی گذشته اعلام شد هیچ تغییری نداشتند و قیمت هفته ی گذشته ی آنها برای معامله در بورس کالا به عنوان قیمت پایه معتبر خواهد بود.

در کل این هفته را می توان یکی از کاهشی ترین هفته ها در قیمت های پایه ی کالاهای پلیمری ظرف چند ماهه ی اخیر در نظر گرفته و منظور نمود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers