استتار مثل هشت پا به کمک نوعی از الاستومرها

استتار مثل هشت پا به کمک نوعی از الاستومرها

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

با توجه به پیچیدگی ها در جنگ های نوین، به ویژه با گروه های تروریستی که جنگ از حالت کلاسیک خارج شده و به حالت چریکی درآمده اند، لزوم استتار دو چندان شده است. در همین راستا، تحقیقات بسیاری در زمینه ی امکان مستتر سازی و پنهان کردن ادوات جنگی نظیر تانکها، نفر برها، کشتی ها و .. در حال انجام است و بیشتر آنها بر استفاده از پلیمرهای رسانا برای تحقق این امر فوکوس کرده اند. در همین زمینه، در شماره ی 334 ماهنامه صنایع پلاستیک، مقاله ای را به چاپ سپردیم که در آن به نتایج محققان دانشگاه سیدنی برای استتار تانکها، با استفاده از پلیمرهای رسانا پرداخته بود. در این مقاله نیز به نمونه ی دیگری از آخرین پیشرفت ها با استفاده از پلیمرهای رسانا در بحث استتار ادوات نظامی پرداخته ایم:

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک، محققان می گویند که موادی ساخته اند می توانند به بازتولید توانایی سفالپوها برای تغییر سریع رنگ و بافت خود بپردازند.

سفالپوها که شامل موجوداتی نظیر هشت پا، ماهی مرکب و برخی دیگر از ماهیان و موجودات دریا زی هستند، در میان هنرمندان استتار طبیعت بسیار چیره دست هستند و می توانند فقط در عرض چند ثانیه رنگ و بافت خود را با محیط اطرافشان وفق دهند (این ویژگی، مهندسان و صنایع نظامی را مدت طولانی برای ساخت مواد مصنوعی با خاصیت مشابه مشغول خود نموده است اما کمتر موفقیتی تا به حال، به دست آمده است.) اما در حال حاضر یک تیم از محققان برای دستیابی به این هدف از همیشه نزدیک تر شده اند.

آنها در پی ایجاد یک ماده ی انعطاف پذیر هستند که بتواند رنگ یا فلورسنس (Fluorescence ) و بافت (Texture) آن را همزمان با تقاضا توسط کنترل از راه دور، در مدت کوتاهی تغییر داده و با محیط اطراف منطبق سازد.

نتایج تحقیقات این گروه در مجله ی Nature Communications منتشر شده است. رهبری این گروه از محققان به عهده ی دکتر ژائو است. وی که در ماه جاری به جمع اساتید مووسسه ی تکنولوژی ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology - MIT) پیوسته است، می گوید: " مواد جدید اساسا یک لایه الاستومر الکترواستاتیک (رسانا) هستند که می توانند به راحتی با فرایندهای تولید استاندارد سازگاری یافته و برای تولید آنها، می توان به راحتی تولید مواد موجود عمل کرد و نیاز به پروسه ی خاص یا شگفت انگیزی برای تولید این نوع مواد نیست. این مواد پلاستیکی می توانند از سایر مواد استتاری پویا مقرون به صرفه تر باشند به ویژه از آن موادی که از ماژول های الکترونیکی جداگانه ساخته شده اند و باید در انتهای کار اسمبل شوند.

از این مواد می توان در کاربردهایی با ضرورت بالا استفاده کرد، مثلا نظیر صنایع نظامی. پرفسور ژائو اضافه می کند: " این همان روشی اساسی است که نهایتا می تواند منجر به تولید صفحه نمایش بزرگ و انعطاف پذیر و پوشش های ضد فرسودگی و ضد رسوب در کشتی ها به ویژه کشتی های نظامی می شود. "

در مدارک اولیه ی اثبات این مفهوم، این ماده را می توان با تغییر در هر دو بافت و فلورسنس یا بافت و رنگ، پیکربندی نمود. پرفسور کریگ، از دیگران محققان ارشد درگیر در پروژه ی مذکور در مووسسه ی تکنولوژی ماساچوست می گوید: "علاوه بر این، نسخه ی فعلی می تواند طیف محدودی از رنگ ها را تولید نماید، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که دامنه ی پالت رنگ بیشتر و بیشتر افزایش نیابد و شامل رنگهای بیشمار بیشتری نشود. "

مواد مصنوعی جدید ساخته در پژوهش مووسسه ی فناوری ماساچوست موسوم به MIT، یک فرم از الاستومر، یک پلیمر انعطاف پذیر و قابل کشش است. وانگ یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می گوید: " اینکه فلورسنس و بافت همراه با یکدیگر تغییر می کنند در واکنش به تغییر ولتاژ اعمال شده به آنهاست. این تغییر، تنها با یک سووییچ انجام می گردد. "

منبع : Massachusetts Institute of Technology

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers