بحران PET گرید بطری و شفاف سازی پتروشیمی تندگویان

بحران PET گرید بطری و شفاف سازی پتروشیمی تندگویان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

روابط عمومی پتروشیمی پتروشیمی شهید تندگویان، به عنوان تولیدکننده ی انحصاری PET بطری در کشور، با انتشار اطلاعیه ای لازم دیده است که به ایضاح شرایط این بازار ملتهب بپردازد.

به حکم رسالت رسانه ای مان، بخش هایی از این اطلاعیه که اصل سخن مقامات روابط عمومی این پتروشیمی را منعکس می کند، منتشر خواهیم کرد تا انشالله به موقع پاسخی بر برخی از این درد و دلها بنویسم.

به گزارش صنایع پلاستیک به نقل از روابط عمومی پتروشیمی شهید تندگویان ،تنها شرکت کننده ی انحصاری محصولات پلی اتیلن ترفتالات (پت) در کشور، در اطلاعیه این مجتمع پتروشیمی آمده است:

بر اساس آمار فروش استخراجی از سایت سازمان بورس کالابا مقایسه ی فروش سالهای 1395 و 1396 میزان فروش محصولات پت بطری حدود 48.000 تن افزایش داشته که رشدی غیر معمول می باشد.

دلیل اصلی این میزان افزایش فروش در سال 1396 بسته شدن یک واحد تولید پت بطری در کشور امارات (شرکت JBF) و اضافه شدن مشتریان این شرکت به سبد پتروشیمی شهید تندگویان بوده که علاوه بر  افزایش فروش داخلی باعث افزایش تقاضا از کشورهای همسایه برای پریفرم و ظروف بسته بندی پت گردید.

در عمل تمام تولید هفته عرضه و به فروش می رسد و محصول مازاد وجود ندارد که بتوان به پشتوانه ی  آن عرضه را افزایش داد.

 تعیین نرخ محصول پت و اصولا کلیه ی محصولات عرضه شده در بورس کالا توسط دفتر توسعه ی صنایع پتروشیمی و بر اساس فرمول قیمت مصوب فی مابین این دفتر و وزارت صنایع و بر اساس قیمتهای جهانی استخراج شده از نشریات معتبر بین المللی تعیین می گردد و اساسا هیچکدام از شرکتهای پتروشیمی نقشی در تعیین قیمت محصولات خود ندارند.

این در حالی است که پتروشیمی شهید تندگویان از بابت اعمال سیاست تک نرخی شدن ارز علیرغم متحمل شدن ضرر و زیان قابل توجه (بدلیل حذف ارز مبادله ای و افزایش قیمت خوراک و همزمان کاهش قیمت محصول) نسبت به تامین بازار متعهد بوده و در جهت سیاستهای کلی دولت کماکان با حداکثر توان به تولید و تامین بازار داخل ادامه می دهد.

 بخش عمده ای از تقاضای خریداران داخلی جهت صادرات اختصاص می یابد و عدم تعادل در امر صادرات موجب شده بخشی از مصرف کنندگان داخلی در تامین نیاز خود با مشکل مواجه شوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers