نگاهی به قیمت های پایه جدید مواد پلیمری (6 خرداد)

نگاهی به قیمت های پایه جدید مواد پلیمری (6 خرداد)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروز یکشنبه 6 خردادماه 1397، دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی در حالی اقدام به اعلام قیمت های پایه ی جدید مواد پلیمری و شیمیایی نمود که هنوز پاسخی منطقی به افزایش گروهی سه درصدی تقریبا تمام کالاهای پلیمری در هفته ی گذشته ارایه نکرده است.

همچنین، برای اولین بار پس از تک نرخی شدن قیمت ارز، این هفته قیمت دلار با 110 ریال افزایش، 0.26 درصد رشد را تجربه کرده بود که البته نمی تواند تاثیر چندانی در قیمت های اعلامی داشته باشد. بنا بر این و اگر روال دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی، همچنان استفاده از فرمول میانگین قیمت دلار و میانگین قیمت های جهانی (95 درصد فوب خلیج فارس) باشد، عملا تنها فاکتور دوم باید در تغییر قیمت های پایه ی این هفته اثر اصلی را داشته باشد.

این هفته، بعد از مدتها تعداد کالاهایی که با کاهش قیمت مواجه شدند نسبت به کالاهایی که با افزایش قیمت مواجه شدند، بالا بود. شاید مهمترین کالایی که ترمز رشد لجام گسیخته ی آن در این هفته و پس از مدتها ترک تازی کشیده شد، PET گرید بطری بود!!! این کالا با اینکه این هفته هم با افزایش قیمت پایه همراه بود، اما به نسبت هفته های  شیب افزایش قیمت آن با کاهش مواجه شد. وضعیت بازار این کالا به شدت آشفته است، به شکلی که شنیده است بسیاری از کارخانجات با کمبود بطری جهت پر کردن با مواد تولیدیشان مواجه شده اند. با این مقدمه، نگاهی انداخته ایم به بیشترین افزایش ها و کاهش ها در قیمت های پایه اعلامی، امروز 6 اردیبهشت ماه 1397 :

بیشترین افزایش به ABS اختتصاص داشت که 2.03 درصد رشد را نسبت به هفته ی گذشته در قیمت پایه ی خود تجربه نمود و به کیلویی 92.677 ریال رسید. پس از ABS، کالای استایرن بودتادین رابر 1520، با 1.71 درصد رشد نسبت به قیمت هفته ی گذشته اش به رقم 71.796 ریال به ازای هر کیلوگرم رسید.

گروه پی وی سی ها، هم جملگی با افزایش قیمت مواجه شدند و از این حیث در جایگاه سوم بیشترین افزایش قیمتها قرار گرفتند. میزان رشد قیمت در گروه پی وی سی 1.1 درصد بود.

پلی پروپیلن نساجی، پلی پروپیلن شیمیایی، پلی اتیلن ترفتالات (PET) در انواع گریدهایش و استایرن بودتادین رابر تیره 1720 با کمتر از یک درصد رشد، در سویه ی کالاهای افزایشی قیمتی قرار گرفت.

در سمت دیگر بازار، بیشترین میزان کاهش قمیت پلی اتیلن سبک فیلم تعلق داشت. این کالا 1.84 درصد کاهش نسبت به هفته ی قبل، 906 ریال در هر کیلوگرم ارزان تر شد و به قیمت هر کیلو 48.359 ریال رسید.

پس از آن پلی اتیلن سنگین فیلم F7000، با 1.74 درصد کاهش و پلی اتیلن سنگین اکستروژن PE80، با 1.72 درصد کاهش نسبت به هفته ی گذشته در قیمت پایه، بیشترین کاهش را تجربه کردند.

پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518 با 1.69 درصد ، پلی اتیلن سبک خطی با 209 1.68 درصد، پلی اتیلن سنگین اکستروژن با CPR100 با 1.62 درصد، پلی اتیلن سنگین دورانی با 1.6 درصد و پلی اتین سنگین بادی 0035 با 1.4 درصد کاهش در رتبه های بعدی سویه ی کاهشی قیمت ها قرار داشتند.

اپوکسی رزین مایع E06 هم بدون تغییر قیمت، 84.200 ریال قیمت خورد تا میزان نوسان آن نسبت به هفته ی گذشته 0 درصد باشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers