حمایت تمام قد VDMA از تجارت اعضایش با تهران با وجود خروج آمریکا از برجام

حمایت تمام قد VDMA از تجارت اعضایش با تهران با وجود خروج آمریکا از برجام

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

انجمن ماشین سازان پلیمری آلمان موسوم به VDMA، که بزرگترین انجمن ماشین سازان جهان لقب دارد، با وجود منافع سرشار اعضایش در بازار آمریکا، می گوید در صورت پایبندی تهران به برجام، امکان ادامه ی تجارت همچنان میان آلمان و ایران باقی است.

به گزارش صنایع پلاستیک به نقل از اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، در پی خروج امریکا از توافق برجام، تیلو بروتمان، یکی از مسوولان عالی رتبه ی انجمن ماشین‌سازان آلمان موسوم به VDMA اظهار داست:«اگر ایران تصمیم به پایبندی به برجام بگیرد، تجارت بین آلمان و ایران همچنان امکان پذیر است.»

بروتمان گفت:«درپی اعلام دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، توپ سیاسی حالا در زمین تهران است. تهران باید تصمیم بگیرد که آیا توافق هسته‌ای را مستقل از حضور امریکا ادامه می‌دهد یا نه، که این البته بهترین راه حل برای همه طرف‌های توافق است».
 

این عضو ارشد انجمن ماشین‌سازان آلمان می‌گوید برقراری روابط تجاری بین ایران آلمان همچنان امکان پذیر است و ادامه می دهد:«تا زمانی که اتحادیه اروپا تحریم‌هایش را مجددا علیه ایران اعمال نکند، امکان تجارت با ایران همچنان وجود دارد. VDMA همچنان از همه اعضایش در تجارت با ایران حمایت می‌کند».

بروتمان  در حالی از ادامه تجارت با ایران حرف می‌زند که در سال 2017، صادرات ماشین‌آلات به ایران 21 درصد رشد داشت و به 901 میلیون یورو رسید. آلمان در رتبه دوم صادرات ماشین‌آلات به ایران قرار دارد. رتبه اول در اختیار چین است که 2.3 میلیارد یورو به ایران صادرات داشت و رتبه سوم هم به ایتالیا با صادرات 897 میلیون یورو ماشین‌آلات اختصاص دارد.
 
 انجمن ماشین‌سازان آلمان (VDMA) بزرگ‌ترین اتحادیه صنف ماشین‌آلات صنعتی آلمان است که بیش از 3200 عضو دارد.

همین امروز خبر رسد که  5 بانک آلمانی، علی رغم تحریم های آمریکا به کار با تهران ادامه خواهند داد که این موضوع نیز می تواند مجرای انتقال مالی میان ماشین سازان آلمانی و مصرف کنندگان ایرانی را تضمین نماید.

لازم به ذکرست، که در متن اصلی خبر آقای بروتمان تحت عنوان مدیرعامل VDMA معرفی شده بود که این موضوع صحت ندارد و ما نسبت به اصلاح آن مبادرت ورزیدیم. 

ضمن اینکه کارخانجاتی نظیر آربورگ، کراسمافای و .... از اعضای برجسته و مهم انجمن VDMA هستند و بازارهای بسیار بزرگی در ایالات متحده دارند، و اگر منافع سالانه هر یک این شرکتها در بازار آمریکای شمالی و ایالات متحده به میلیارد دلار نرسد، حداقل چند صد میلیون دلارست. بنابراین منطقی به نظر نمی رسد که دست کم برندهای شهیر عضو این اتحادیه، بخواهند منافع بزرگ خود در بازار آمریکا را قربانی تجارت با ایران کنند. البته، این امکان وجود دارد که چنین خبری هم در انتها عملی شود، اما احتمالا شامل رابطه ی شرکتهای ماشین سازی کوچکتر و کم اهمیت تر با بازار ایران خواهد بود که در بازار آمریکا حضور فعال و  منافع چندانی ندارند. 

در انتها، با توجه به مطالب مذکور خبر دیگر هم که باید به آن اشاره ای داشت، اینست که وزیر خارجه ی آلمان، به زودی راهی آمریکا خواهد شد تا با همتای آمریکایی خود در ارتباط با برجام گفتگو کند، شاید یکی از محورهای گفتگوی طرفین کسب معافیت از جریمه های تحریم های ثانویه ی آمریکا برای برخی شرکتها و صنایع آلمان باشد.

منبع: اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers