نگاهی به نامه انجمن پلاستیک به دفتر توسعه صنایع پایین دستی

نگاهی به نامه انجمن پلاستیک به دفتر توسعه صنایع پایین دستی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

روز یکشنبه، وقتی قیمت های پایه ی محصولات پلیمری منتشر شد، بر خلاف آنچه مورد انتظار اکثر تحلیلگران بود، قیمت های پایه ی اکثر محصولات پلیمری به صورت گروهی با افزایش مواجه شده بودند. به ویژه در مورد پی وی سی، در حالیکه اکثر کارشناسان انتظار کاهشی 3 تا 5 درصدی داشتند، این کالا به یکباره با افزایش قیمت 1.9 درصدی مواجه شد.

حالا انجمن ملی پلاستیک ایران با ارسال نامه ای به دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی و با خطاب قرار دادن ریاست این دفتر، آقای رضا محتشمی پور، خواسته با توجه به اینکه این دفتر  متولی کشف نرخ و قیمت گذاری محصولات پلیمری است، خواسته نسبت به افزایش گروهی قیمت های کالاهای پلیمری (اکثرا حدود 2.7 تا 3 درصد) با وجود ثبات قیمت ارز توضیحاتی را ارایه دهند! 

ماجرا بسیار ساده و خواسته هم خواسته ی برحقی است. پیش از اینکه دلار تک نرخی شود، دفتر مذکور میانگین قیمت دلار در هفته را به همراه میانگین قیمت های جهانی ( معمولا 95 درصد فوب خلیج فارس) به عنوان مبنای کشف قیمت قرار می داد و انواع گریدهای کالاهای پتروشیمی و پلیمری را به این فرمول روشن قیمت می زد. 

اما از 5 هفته ی قبل که دلار تک نرخی شده و قیمت برابری آن با ریال 42.000 ریال تثبیت شد، عملا این فاکتور(قیمت دلار) از فرمول قیمت گذاری دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی حذف شد و تنها عامل و تابع باقی مانده در تعیین قیمت کالاهای پلیمری برای بورس، قیمت های منطقه ای و جهانی آنها بود !

4 هفته هم اوضاع مطابق انتظار و هماهنگ با تغییرات جهانی قیمت ها پیش رفت، اما در این هفته و در حالیکه بازارهای جهانی با نوسان چندانی مواجه نبودند و اگر هم نوسانی بود، کاهشی بود، مانند قیمت پی وی سی ها، اما به یکباره روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی، قیمت های خود را اعلام کرد و در نهایت تعجب، نه تنها از ثبات قیمت های پایه نسبت به هفته ی قبل خبری نبود، بلکه با افزایش گروهی قیمت ها نیز مواجه شدیم؟ موضوعی که همان زمان و در تحلیلی که نوشتیم، نیز منعکس کردیم.

در این شرایط و با توجه به اینکه این دفتر یکی از راهکارهای کاهش التهاب را برداشتن سقف قیمتی در بورس کالای ایران می داند و بر آن اصرار دارد و در همین هفته کشف قیمت پلی استایرن را به عهده ی بازار و تامین کنندگان گذارد (که هیچ یک خوشایند صنایع پایین دستی و از جمله صنایع پلاستیک و اهالی آن نیست) و درست در زمانیکه برخی با ارایه ی آنچه مستندات خود می دانند، می گویند این دفتر حافظ منافع صنایع پایین دستی نیست، این پرسش بروز می کند که چرا باید در این  زمان یک محاسبه ساده، کار را به جایی بکشاند که انجمن ملی پلاستیک یک فرمول ساده که دو فاکتور یا متغییر ساده داشته (فعلا که یکی هم شده است) و کی دو مقدار مشخص داشته اند، اما نتیجه چیز دیگری باشد که بسیار دور از ذهن است!!!

به نظر می رسد بالاخره پس از اینکه یکی از رسانه های صنعت پلاستیک به وضعیت جاری اعتراضی شدید داشت، انجمن ها و اتحادیه های صنعت پلاستیک به فکر افتاده اند که نسبت به احقاق خود و اعضایشان و در نهایت صنعت کشور بیشتر کوشا باشند. 

حال باید منتظر بود و پاسخ دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی را شنید. 

روز یکشنبه، وقتی قیمت های پایه ی محصولات پلیمری منتشر شد، بر خلاف آنچه مورد انتظار اکثر تحلیلگران بود، قیمت های پایه ی اکثر محصولات پلیمری به صورت گروهی با افزایش مواجه شده بودند. به ویژه در مورد پی وی سی، در حالیکه اکثر کارشناسان انتظار کاهشی 3 تا 5 درصدی داشتند، این کالا به یکباره با افزایش قیمت 1.9 درصدی مواجه شد

 

حالا انجمن ملی پلاستیک ایران با ارسال نامه ای به دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی و با خطاب قرار دادن ریاست این دفتر، آقای رضا محتشمی پور، خواسته با توجه به اینکه این دفتر  متولی کشف نرخ و قیمت گذاری محصولات پلیمری است، خواسته نسبت به افزایش گروهی قیمت های کالاهای پلیمری (اکثرا حدود 2.7 تا 3 درصد) با وجود ثبات قیمت ارز توضیحاتی را ارایه دهند

 

ماجرا بسیار ساده و خواسته هم خواسته ی برحقی است. پیش از اینکه دلار تک نرخی شود، دفتر مذکور میانگین قیمت دلار در هفته را به همراه میانگین قیمت های جهانی ( معمولا 95 درصد فوب خلیج فارس) به عنوان مبنای کشف قیمت قرار می داد و انواع گریدهای کالاهای پتروشیمی و پلیمری را به این فرمول روشن قیمت می زد

 

اما از 5 هفته ی قبل که دلار تک نرخی شده و قیمت برابری آن با ریال 42.000 ریال تثبیت شد، عملا این فاکتور(قیمت دلار) از فرمول قیمت گذاری دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی حذف شد و تنها عامل و تابع باقی مانده در تعیین قیمت کالاهای پلیمری برای بورس، قیمت های منطقه ای و جهانی آنها بود!

 

4 هفته هم اوضاع مطابق انتظار و هماهنگ با تغییرات جهانی قیمت ها پیش رفت، اما در این هفته و در حالیکه بازارهای جهانی با نوسان چندانی مواجه نبودند و اگر هم نوسانی بود، کاهشی بود، مانند قیمت گروه پی وی سی ها، اما به یکباره روز یکشنبه 30 اردیبهشت ماه دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی، قیمت های خود را اعلام کرد و در نهایت تعجب، نه تنها از ثبات قیمت های پایه نسبت به هفته ی قبل خبری نبود، بلکه با افزایش گروهی قیمت ها نیز مواجه شدیم؟ موضوعی که همان زمان و در تحلیلی که نوشتیم، نیز منعکس کردیم.

 

با توجه به اینکه این دفتر یکی از راهکارهای کاهش التهاب را برداشتن سقف قیمتی در بورس کالای ایران می داند و بر آن اصرار دارد و در همین هفته کشف قیمت پلی استایرن را به عهده ی بازار و تامین کنندگان گذارد (که هیچ یک خوشایند صنایع پایین دستی و از جمله صنایع پلاستیک و اهالی آن نیست) و درست در زمانیکه برخی با ارایه ی آنچه مستندات خود می دانند، می گویند این دفتر حافظ منافع صنایع پایین دستی نیست، چنین رویدادی (محاسبه ای ساده، اما با نتیجه ای غیر معمول ) این پرسش پیش می کشد، که آیا به راستی دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی به وظیفه ی سازمانی خود در راستای حمایت از صنایع تکمیلی عمل می کند؟ یا ناهماهنگی هایی در داخل این دفتر وجود دارد که منجر به چنین رخدادی شده است! یا رویه ی جدیدی برای کشف و اعلام قیمت ها توسط این دفتر پیش گرفته، اما جهت آگاهی اهالی صنعت به صورت عمومی بیان نشده است!!!یا شاید هم احتمالات دیگری در کار باشد... . 

 

به نظر می رسد بالاخره پس از اینکه یکی از رسانه های صنعت پلاستیک به وضعیت جاری اعتراضی شدید داشت، انجمن ها و اتحادیه های صنعت پلاستیک به فکر افتاده اند که نسبت به احقاق خود و اعضایشان و در نهایت صنعت کشور بیشتر کوشا باشند

 

حال باید منتظر بود و پاسخ دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی را دید و بعد قضاوت کرد. اما آنچه قطعی است، افزایش قیمت های روز یکشنبه به شدت دور از انتظار بود و ما علاقمند هستیم، هر چه زودتر علت آنرا از بان مسوولان بشنویم.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers