تحلیلی بر قیمت های پایه محصولات پلیمری اعلام شده در 30 اردیبهشت 97

تحلیلی بر قیمت های پایه محصولات پلیمری اعلام شده در 30 اردیبهشت 97

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی شامل محصولات پلیمری و شیمیایی برای هفته ی اول خرداد ماه 97 اعلام شد و علی رغم پیش بینی اکثر کارشناسان مبنی بر اینکه، قیمت های پایه مواد پلیمری عموما ثبات خواهند داشت، چنین نشد و اکثر گریدها با افزایش قیمت مواجه شدند.

در واقع می توان گفت به جز یک مورد، سایر قیمت ها در مسیر افزایش قرار گرفتند و این هفته را می توان، هفته ی افزایش گروه پلیمری خواند.

نکته ی جالب در قیمت های این هفته، عدم وجود قیمت جدید در مقابل گریدهای پلی استایرن بود که بعدتر مشخص شد، دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی به تامین کنندگان و تولیدکنندگان این گروه کالا، گفته است که خودشان از این به بعد اقدام به تعیین قیمت و ارایه ی آن به بورس کالا نمایند که باید دید، این تصمیم به چه جهت گرفته شده و چه عواقبی را در پی خواهد داشت، خاصه اینکه در چند هفته ی اخیر چند گرید از پلی استایرن ها در میان گران قیمت ترین و پر رقابت ترین کالاهای ارایه شده در بورس کالا بوده اند به وجهی که برای گرید 7240 سقف حجمی 80 تن توسط بورس کالا در هفته ی گذشته تعیین شد.

باری، پس از ذکر این مطالب نگاهی به بیشترین افزایش ها خواهیم داشت:

SBRیا استایرن بوتادین رابر، با 7.5 درصد افزایش نسبت به هفته ی گذشته در صدر کالاهایی قرار گرفت که با افزایش مواجه شدند و قیمت آن در هر کیلوگرم 4.910 ریال افزایش یافت.

پس از آن، پلی اتیلن ترفتالات بطری در گریدهای گوناگون با افزایش قیمت در دامنه ی 3.1 تا 4.6 درصد قیمت پایه ی هفته ی گذشته ی خود ، گروهی بودند که با بیشترین افزایش در بورس کالا مواجه شدند. این در حالیست که هم اکنون نیز، در بازار آزاد وضعیت گرید PET گرید بطری (پلی اتیلن ترفتالات) بحرانی است و با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان و تابستان که فصل اوج مصرف این ماده است، هم اکنون برخی گریدهای آن تا حدود 100.000 ریال به ازای هر کیلوگرم هم معامله می شود. مطمئنا افزایش قیمت پایه این گرید در بورس کالا، باعث تشدید رقابت و در نتیجه ی آن افزایش قیمت PET بطری - به ویژه در برخی گریدها - خواهد شد. به نظر می رسد که مسوولان باید در این زمینه فکری کرده و سریع تر، با توجه به زمان دار بودن اوج تقاضای این ماده در بازار، وارد عمل شوند که قبلا نسبت به راهکارهای جلوگیری از این افزایش قیمت پرداخته ایم و در صورت تمایل می توانید این مطلب را با کلیک روی این لینک مطالعه نمایید.

کالایی که با 3.1 درصد رشد در قیمت پایه مواجه شد و در رده ی سوم افزایش قیمت ها قرار گرفت، پلی اتیلن سنگین اکستروژن موسوم به PE 100 بود . این کالای استراتژیک 63.070 ریال به ازای هر کیلوگرم برای ارایه در بورس کالا رقم خورد.

پلی اتیلن سنگین بادی نیز 3 درصد رشد را تجربه نمود. گروه پی وی سی ها نیز، در گرید S60 و S65 با افزایش قیمت مواجه شدند که برعکس اکثر پیش بینی هایی بود که کارشناسان در طول هفته ارایه می کردند و ظن و گمان این بود که این گروه کالایی با کاهش ناچیزی مواجه شود که چنین نشد و تنها یک گرید از این خانواده، که پی وی سی S7054 است با 0.8 درصد کاهش نسبت به هفته ی قبل، تنها کالایی رقم که روندی کاهشی را تجربه نمود.

سایر گروههای کالایی دیگر نظیر پلی اتیلن سنگین دورانی، پلی اتیلن سبک فیلم، پلی پروپیلن شیمیایی و نساجی و ... همگی با رشدی در بازه ی 2.1 تا 3 درصد همراه بودند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers