ارامکوی سعودی پر درآمدترین شرکت جهان

ارامکوی سعودی پر درآمدترین شرکت جهان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 
به نظر می رسد درآمد شرکت آرامکو؛ به رقمی نزدیک به سی و چهار میلیار دلار در نیمه ی سال اخیر میلادی می رسد که باعث می شود این شرکت بالاتر از کمپانی های چون اپل، سامسونگ، مایکروسافت، هلدینگ جی پی مورگان، آلفابت (شرکت مادر گوگل)، اکسون موبیل،شل و فروشگاه اینترنتی علی بابا از نظر میزان در آمد قرار بگیرد.

به گزارش واحد ترجمه  و تولید محتوی وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، این پایگاه خبری از اطلاعات محرمانه ای پرده برداشته است که نشان می دهد، شرکت نفت عربستان سعودی موسوم به آرامکودر نیمه ی اول سال 2017 حدود 33.8 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. تنها سهامدار آرامکو، دولت عربستان سعودی است. در عوض اپل به عنوان بزرگترین شرکت سهامی عام جهان، در همین مدت 28.9 میلیارد دلار درآمد از آن خود کرده است و در جای دوم رده بندی بیشترین درآمدها قرار گرفته است.

این اسناد همچنین در مورد آرامکو فاش می سازد، علی رغم اینکه انتظار می رفت این شرکت،5 درصد از سهام خود را برای سال جاری ارایه کند، این کار را به سال 2019 واگذارده است و علت را هم مسوولان آرامکو در پیدا کردن بازار مناسب، توسط دولت سعودی ارزیابی کرده اند.

آرامکو، سود بالای خود را از قیمت پایین هزینه ی استخراج نفت در عربستان سعودی می برد. به گفته ی بلومبرگ، به نظر می رسد که حدود 4 دلار برای هر بشکه نفت توسط آرامکو هزینه می شود، هر چند این رقم قطعی نیست اما قطعا رقم استخراج نفت در عربستان دو رقمی نیست و همین موضوع است که سود 33.8 میلیارد دلاری این شرکت را نسبت به شرکت EXONMOBIL که از نظر حجم سرمایه بزرگترین شرکت انرژی جهان است، و در مدت مشابه فقط 7.4 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است، توجیه می کند.

آقای امین ناصر، مدیرعامل آرامکو، می گوید: آرامکو؛ برای عرضه سهام خود آمادگی کامل دارد، اما آماده عرضه سهام است اما منتظر است تا دولت برای مکان عرضه آن تصمیم بگیرد. به نظر می رسد که دولت سعودی قصد فروش 5 درصد از سهام آرامکو را داشته باشد، که این به معنای آنست که از این معامله، حدود 100 میلیارد دلار عاید این دولت خواهد شد. همچنین این ارقام نشان می دهد که ارزش این شرکت احتمالا به دو تریلیون دلار می رسد. البته این تنها تحلیل موجود نیست، برخی تحلیگیران دیگر ارزش آرامکو را حداکثر 1.5 تریلیون دلار ارزیابی کرده اند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers