تحلیلی بر معاملات امروز سه شنبه 28 فروردین؛ پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه

تحلیلی بر معاملات امروز سه شنبه 28 فروردین؛ پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1396، روز بهین یاب معاملات مواد پلیمری است، پیش بینی می شود امروز این بازار از رونق بسیار مطلوبی برخوردار باشد، دلایل آنرا ذیلا بررسی کرده ایم: 

الف) با توجه به کاهش شدید قیمت محصولات پلیمری، به نظر می رسد که فردا سه شنبه که اولین روز بهین یاب فروش محصولات پلیمری است، خیل صنعتگران و بازاریان و دلالان هر کدام با اهداف گوناگون برای خرید به بورس کالای ایران و تالار پتروشیمی و مواد نفتی بیایند.

ب) طبعا، صنعتگران از کاهش حدودا 14 درصدی قیمت های مواد اولیه ی شان بعد از مدتها که قیمت های پایه شیب تصاعدی داشت، استقبال خواهند کرد و با اطمینان از اینکه قیمتها در هفته های آتی، از این پایین تر نخواهد آمد حتا بیش از نیاز خود اقدام به خرید خواهند کرد تا برای آینده ی احتمالی نیز مواد اولیه داشته باشند و تولیدشان دچار خسران نشود. چشم انداز آینده ی قیمت دلار و تکانه های سیاسی پیش رو، از جمله حمله به سوریه و خروج آمریکا از برجام و ... همه و همه سبب شده است که تقریبا هیچ تحلیلی مبنی بر کاهش قیمت دلار در هفته ها و ماههای آتی متصور نباشد، در نتیجه صنعتگران و کسانیکه که کدهای بهین یاب دارند، ماکزیمیمی که نقدینگی آنها اجازه بدهد، اقدام به خرید خواهند کرد. اما به دلیل نحیف شدن بدنه ی صنعتگرانِ پلاستیک، حتما آنها یگانه خریدارانِ تمام عرضه ها، حتا با کاهش 14 درصدی قیمت نرخ ارز پایه ی تصمیم گیری درباره ی کشف نرخ قیمتت ها نخواهند بود.

ج ) از سوی دیگر بازاریان و دلالان که اکثرا در زمان بالا رفتن تصاعدی قیمت دلار، اقدام به خریدهای عمده کرده بودند تا با بالاتر رفتن قیمت دلار (آن چیزی که وقتی دلار در یک روز هفتصد تومان جهش کرد، انتظار می رفت) و در نتیجه قیمت مواد، سودی کلان به جیب بزنند، پس از شوکِ " تک نرخی کردن ارز" دچار ضررهای هنگفتی شده اند.
یک راه برای جبران این ضررهای سنگین، اینست که دلالان و بازاریان بزرگ که قدرت مالی بالایی دارند، فردا به میدان آمده و تا جایی که می توانند انواع مواد را خریداری کنند تا عملا نوعی انحصار را برای خود دست وپا کنند. وقتی انحصار مواد در اختیارشان قرار گرفت، آنگاه می توانند در بازار آزاد، موادی را که از این راه به دست آورده اند به قیمتی مناسب با سودی زیاد به فروش رسانده و دست کم ضررهای ناشی از تک نرخی شدن دلار که محاسبات آنها را به زد، جبران نمایند.
د) پر واضح است که دلالان مواد اولیه پلیمری، اگر به حرف مشاوران خود گوش اقتصادی خود گوش داده یا به شم اقتصادی شان اعتماد کنند، از ارایه ی موادی که با دلار 4800 تومان خریده و دپو کرده اند، به دو دلیل سر باز خواهند زد. یکی اینکه ورود آن مواد توسط این گروه به بازار، انحصار مورد نظر آنها را با شکست مواجه می کند و تامین نمی نماید و دوم اینکه به نظر می رسد در میان و دراز مدت آنها بتوانند با نزدیک شدن قیمت دلار به قیمت واقعی اش، مواد دپو شده شان را لااقل با ضرر کمتری به فروش برسانند.

ه) از سوی دیگر، فصل اورهال پتروشمی ها شروع شده است و تا به امروز چند پتروشیمی از توقف تولید خود از روزهای آتی - اوایل اردیبهشت ماه - خبر داده اند که باعث می شود، بازار با کمبود مواد از ناحیه ی تولید کننده نیز مواجه گردد. با توجه به ابهامات موجود در بازار ارز، تعجب نخواهیم کرد اگر تعداد بیشتری از پتروشیمی ها تا تثبیت شرایط بازار ترجیح دهند، به تعمیرات - بخوانید تعطیلات - بروند. در نتیجه بازار از این حیث نیز با کمبود مواد اولیه ی داخلی مواجه خواهد بود و واردات هم که فعلا با وضعیتی که بانک مرکزی برای دلار و واردکننده ها در نظر گرفته است، به تعطیلات بهاره رفته است. یعنی ما در آینده ی نزدیک به علتِ خروج تعدادی از پتروشیمی ها جهت تعمیرات - تعطیلات، به خودی خود با کمبود عرضه مواجه خواهیم بود، این کمبود فعلا قرار نیست که با واردات جبران شود، در نتیجه در بخش عرضه ی مواد اولیه ی پلیمری در هفته های آتی با کمبود عرضه مواجه خواهیم بود و دست کم ثبات تقاضا و قیمت ها در هفته های آتی به همین دلایل روشن افزایش خواهند یافت. پر واضح است، دلالان با اطلاع دقیق از این موارد (حتی اطلاعات بسیاز دقیق تر از ما )علاوه بر دلایل فوق الذکر، بر میزان خرید خود امروز سه شنبه 28 فروردین ماه 1396 خواهند افزود.

در نتیجه، انتظار می رود که فردا میزان تقاضای بازار مواد پلیمری از عرضه ی آنها به مراتب بالاتر باشد و اکثر گریدها به صورت رقابتی معامله شوند که رد یک معامله نانوشته، نوعی همکاری میان پتروشیمی ها و دلالان و بازاریان است، که هر دو در میان از آن منتفع خواهد شد و تنها بخش صنعت که از نظر بنیه ی مالی ضعیف است، سرش بدون کلاه باقی خواهند ماند!!! به جز برخی غولهای این صنعت که باید دانست چرا این میزان نقدینگی بالا دارند؟ از چه فرمولی استفاده کرده اند که دیگران نکرده اند!!!!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers