اعلام قیمت پایه محصولات پلیمری در هفته ی آینده در حاله ای از ابهام

اعلام قیمت پایه محصولات پلیمری در هفته ی آینده در حاله ای از ابهام

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

با توجه به تعطیلی روز شنبه 25 فروردین که به علت مبعث پیامبر اکرم می باشد، احتمال عدم اعلام قیمت پایه پتروشیمی برای روز یکشنبه وجود ندارد. متاسفانه موضوع اعلام قیمت های پایه ی پتروشیمی برای روز یکشنبه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی هنوز هیچ اعلامی را به بورس کالا به صورت رسمی و اداری انجام نداده است و این در حالیست که هفته ی کاری عملا امروز به پایان می رسد. 

در گذشته روال بر این سبیل بود که هر گاه روزهای یکشنبه و گاها شنبه حتا ، تعطیل رسمی بود، قیمتهای پایه ی هفته ی گذشته هیچ تغییری نمی کرد و قیمتهای هفته ی گذشته بر هفته ی آتی نیز معتبر بود و بورس کالا آن قیمتها را مرجع خود برای معاملات محصولات پلیمری و شیمیایی قرار می داد. اما حال در این هفته که به صورتی کاملا شوکه کننده، دولت در یک شب دلار را با نرخ 4200 تومان تک نرخی کرد، یک احساس عدم ثبات در بازار دیده می شود و متاسفانه کسی از مسوولان امر نیز اظهار نظر رسمی در این مورد نمی کند تا خریداران محصولات پتروشیمی ها، در هفته ی آینده بدانند تکلیفشان چیست؟ 

برخی بر این گمانند که با توجه به قیمت دلار جدید و تک نرخی با کاهشی معادل 7 تا 10 درصد در همه ی قیمتها مواجه خواهیم بود و برخی دیگر به نقل از منابعی که نامشان را فاش نمی کنند، می گویند دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی قصد اعلام قیمت پایه ی جدید در هفته ی آتی را ندارد. اگر چنین شود، و قیمت جدیدی و آن هم کاهشی لحاظ نشود، پتروشیمی ها و دلالان بازار محصولات پتروشیمی بزرگترین برندگان این اتفاق و صنعتگران صنایع پلاستیک و به طور کلی پایین دستی بزرگترین بازندگان آن خواهند بود. 

 

با این حال برخی از کارگزاری های بورس اعلام کرده اند احتمال تعدیل نرخ دلار در قیمت های پایه برای هفته آتی وجود دارد که امیدواری تا دوشنبه 27 ام محاسبه و اعلام گردد.

کارگزاری آگاه مدعی است طی تماسی که با دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی داشته است به آنها گفته شده است که قیمت های پایه هفته آتی 26 تا 30 فروردین 97 تنها با دلار تعدیل می شود و از قیمت های جهانی متاثر نخواهند بود. اگر این خبر صحت داشته باشد، خود بر ابهامات خواهد افزود و این سووال را پیش می کشد که چرا یک بازه ی زمانی برای اعلام قیمتها در نظر گرفته شده است؟ چرا به ناگاه در این هفته، قیمتها فقط از افت قیمت دلار متاثر خواهند شد؟ چرا به ناگاه قیمتهای جهانی از فرمول کشف نرخ قیمتهای پایه ی محصولات و مواد پلیمری و شیمیایی حذف شده است؟ 

در چنین فضایی شایعات، گمانه زنی ها و .. حرف اصلی را می زنند. کار تا آنجا بالا گرفته است که یکی از سایت های خبری صنعت پلاستیک نوشته است:«به نظر می رسد اطلاعیه دفتر توسعه صنایع تکمیلی و رویه سابق، برای واسطه های بازار ابزاری شده تا از این فرصت برای فروش مواد اولیه دپو شده در انبارها کمال استفاده را ببرند و با همین منظور، اطلاعیه بدون منبعی دال بر عدم اعلام قیمت در هفته آینده به سرعت در حال نشر است. لذا مقتضی است تولیدکنندگان به این نکته توجه کافی داشته باشند.» 

امیدواریم مسوولان دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی که ما نسبت به کاردانی و پاک دستی ریاست آن، آقای مهندس محتشمی پور کمترین تردیدی نداریم با اظهار نظری قاطع، به کنترل و مدیریت شرایط روانی ایجاد شده بپردازد که یکسره به نفع دلالان و به ضرر صنعتگران صنایع پایین دستی است. 

ماهنامه ی صنایع پلاستیک، دوشنبه شب بلافاصله پس از تک نرخی شدن ارز، اولین رسانه ای بود که به لزوم کاهش قیمت مواد پلیمری در اولین فرصت اشاره کرد و همان شب، در ساعت یک بامداد، در مصاحبه ای تلفنی با مووسس ماهنامه از ایشان نیز نظرخواهی کرد که این مطلب به صورت فایلی صوتی در همان شب منتشر شد. همچنین این خبر و پیام صوتی امروز نیز در کانال ماهنامه ی صنایع پلاستیک در تلگرام بازنشر شده است. 

ما در ماهنامه صنایع پلاستیک امیدواریم که دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی با اقدامی به موقع، قاطع در راستای حمایت از تولیدکنندگان کالای ایرانی گام بردارد و مانع سود بیشتر دلالان و ضرر بیشتر صنعتگران شود. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers