تانکهای استتاری؛ آخرین دستاورد صنایع پلیمری در صنایع نظامی

تانکهای استتاری؛ آخرین دستاورد صنایع پلیمری در صنایع نظامی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروزه، با کمک تکنولوژی ها و فن آوری های الکترونیکی و لیرزی، ابزارهای ضدتانک کارآمدی تولید شده اند که قاردند به سهولت یک تانک را در میدان نبرد، به یک "هدف ایده آل" بدل نمایند. از سوی دیگر، حرکت جنگها به سوی، جنگهای چریکی لزوم و اهمیت "فن آوری استتار" را برای وسایل کاربردی چون تانک که برای این جنگها در حالت عادی به قدر کافی چابک نیستند، دو چندان کرده است. دانشمندان با خود اندیشنده اند، چه می شد، اگر می توانستند تانکی تولید کنند که دیده نشود؟ آنها با مراجعه به طبیعت دریافته اند، هر چند چنین امری یحتمل غیرممکن و یک آرزوست، اما می توانند با استفاده از پیشرفت های پلیمری، تانکهایی را تولید کنند که قدرت استتار و تطبیق آنی با محیط پیرامونی خود داشته باشند. پژوهشگران و محققان زمینه های نظامی، معتقدند که برگ برنده در جنگهای آینده " استتار" می باشد. لیکن مشکل مهمی که در این میان مانع پیشرفت کار آنها شده بود ،عدم امکان تطابق سریع محیطی ابزار و ماشین آلات جنگی، با محیط پیرامونش است. لیکن به نظر می رسد، که پژوهشگران یکبار دیگر، مرزهای دانش را جا به جا کرده اند و با استفاده از نورآوری های علومی چون الکترونیک و پلیمر، این مهم را نیز میسر ساخته اند. با اینکه به گفته ی بسیاری در زمینه ی استتار، انسان هنوز در ابتدای راه قرار دارد، در مقاله ی زیر با تکنولوژی بسیار جالب، حیرت آور و پیچیده ای آشنا می شویید که این سووال را به ذهن متبادر می سازد که اگر تازه در ابتدای راه هستیم، علم در گامهای بعدی کدامین مرزها را جا به جا خواهد کرد. به هر روی، شما را به مطالعه ی این مقاله که به اختصار به یکی از آخرین و مهمترین یافته های دانشمندان و پژوهشگران در این زمینه می پردازد، دعوت می نماییم.

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک، در همایش نیروهای زمینی که اوایل سال جاری در شهر آدلاید استرالیا برگزار شد، سخنرانان از جوانب گوناگون و عالی ابداعات نوین در زمینه ی فن آوری نظامی پرده برداشتند که گویای پیمایش گامی بلند در تحقق تانک های "خود استتار" می باشد. 

به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در زمینه این فن آوری، ما پرسشی از آقای پیتر مورنی (Pitter Murny) پژوهشگر وابسته به دانشگاه استرالیای جنوبی که خود در این پژوهش دست در کار بوده و به قول معروف دستی بر آتش داشته است، مطرح نمودیم که خود بخشی از سلسله ی اخبار تحت عنوان "پرسش یگانه" می باشد.

پرسش بزرگ : فرایند تغییر رنگ تانک چگونه عمل می کند؟
مفهوم تانک های تغییر رنگ دهنده که قادرند بلافاصله در صحنه ی نبرد خود را با اصلاح الگوی استتاری با ویژگی های پیوسته تغییر یابنده ی محیط پیرامون سازگار نمایند، آخرین کلام و پیچیده ترین شکل در زمینه فریب دشمن محسوب می شوند. حتا در صحنه ی نبردهای نوین و مدرن، پیشگیری از آشکار شدن تانک در مراحل اولیه ی حضور تانک در محیط نبرد که با چشم غیر مسلح هدفی اساسی و کارآمد به شمار می آید، موضوعی است که فریب دشمن را در پی دارد و آنچه در جنگ یک برتری تاکتیکی و استراتژیک به شمار می رود، توانایی فریب ولو برای لحظاتی است که گاه نتیجه ی جنگهای بزرگ جهان را تعیین می کند.

پژوهش های گوناگون در دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA) عمدتا بر اساس ابداع سلول های برقا نوری انعطاف پذیر و سبک در ابعاد 20 در 20سانتی متر (9/7در 9/7 اینچ) استوار هستند. این گونه سلول ها را می توان بر سطح خارجی تانک (و با استفاده از چسب دورویه فوق العاده قوی) نصب و تعبیه نمود، و همچنین برق مورد نیاز آنها را نیز از طریق سیم کشی و اتصال آنان به باطری تامین نمود.

محدودیت عمده و اساسی فن آوری استتاری کنونی در این نکنه نهفته است که عمدتا به عنوان سامانه ای ساکن و جزم بر روی سازه ای که محافظت (یا استتار) آن را بر عهده دارد نقاشی و حکاکی شده است. چنین الگو های استتاری در قالب گونه هایی که نوعا با محیط های جنگلی، بیابانی یا پر برف سازگارند عرضه می شوند و این در حالی است که سامانه استتاری سازگار با محیط از توانایی همرنگی سریع با محیط پیرامون (همانند یک آفتاب پرست یا هشت پا) برخوردار می باشد.
چنین مصالحی از پلاستیک هایی رسانا تشکیل شده اند. هنگامی که چنین موادی به صورت پوشش بسیار نازک بر سطح مورد استتار اعمال شوند و پیرامون آنها را الکترولیت فراگیرد. می توان با اعمال ولتاژ به لایه استتار شونده ، تغییر رنگ سریع آن را تضمین نمود، ضمن آنکه با رسانا ساختن پلیمر ها با بهره گیری از ساختار های شیمیایی گوناگون می توان تغییر رنگ های متفاوت و گوناگونی را عینیت بخشید.

در این سامانه، پلیمر های رسانا و الکترونیک درون ساختاری ساندویچ شکل و شفاف (سلول های برقا نوری) تعبیه شده اند و لبه های سلول به خوبی ذرز بندی شده است. رویه سلول های یاد شده را می توان به فراخور کاربرد از مصالح گوناگونی از شیشه و پلی کربنات گرفته تا پلی اتیلن ترفتا لات ( که ماده آخر تا چندی پیش در تولید ورق های شفاف پروژکتور Overhead به کاربرده می شد) برگزید.

شرح تصویر : پژوهشگری رنگ های استتاری گوناگونی را که می توان از طریق اعمال جریان الکتریکی پدید آورد نشان می دهد.

مهمترین عامل تضمین کارایی این فن آوری در صحنه نبرد، توانایی بی چون چرای سلولهای برقا نوری (electrochomic) از دیدگاه استحکام و سبکی وزن می باشد. در چنین شرایطی می توان انتظار داشت که سلولهای برقا نوری در دامنه دمایی منهای 40 تا مثبت 80 درجه ی سانتی گراد که با دامنه الزامات قطعات تولیدی در صنعت خودرو نیز سازگاری تام دارد، به بهترین وجه ممکن عمل نمایند. افزون بر این سلولهای یاد شده باید از توانایی لازم جهت مقاومت در برابرضربه، آسیب های سایشی و پایداری در برابر نور فرا بنفش برخوردار باشند.

در بطن این سامانه خود بسنده، شخص از دوربین هایی استفاده می کند که به گونه ای خودکار محیط و زمینه پیرامون تانک را می سنجد و متعاقبا سلول های استتاری برقا نوری (the electrochromic cell ) را به فراخور نتایج حاصل فعال می سازد. در پی این اقدام، رنگ تانک ظرف مدت زمانی اندک (از چند ثانیه تا چند ده ثانیه) تغییر می یابد. سرعت تغییر رنگ را می توان بر حسب میزان مورد نیاز، به فراخور سرعت تانک تنظیم نمود (به دیگر عبارت، کاهش یا افزایش داد) در صورت لزوم می توان رنگ تانک را در عرض یک ثانیه کاملا تغییر داد.

در عمل، قابلیت و توانایی این سامانه از دیدگاه دستیابی به الگو های پبچیده احتمالا بیش از دیگر امکانات آن سودمند می باشد چرا که با خلق الگوی رنگی مناسب دشمن را می فریبد.

با بهره گیری از این فن آوری، می توان الگوی تغییر رنگ را با گزینش بهترین و مناسب ترین روند پوشش دهی جهت سلول های برقا نوری جامه ی عمل پوشانید. در واقع چه بسا در آتیه، از یک فرایند پوشش دهی یا پوشش روباتی جهت تولید سلول های برقا نوری در مقیاس صنعتی و تجاری استفاده به عمل آید. با بهره مندی از چنین فرایندی می توان به الگو های سلولهای رنگی قطعه ای و پیچیده (complex patterned cells) دست یافت.

در واقع، توانایی تولید الگوهای پیچیده احتمالا بیشتر مفید خواهد بود، زیرا این امر، تعدادی از پیچیدگی هایی که به فرایند فریب کمک می کنند را امکان پذیر خواهد کرد. جدیدترین سلولهای نمونه اولیه ما در واقع برای تولید الگوهای پیچیده با تغییرات در رنگ و شدت رنگ در یک سلول تمرکز می کنند.

ما تا کنون صرفا آرایه ای بس محدود از (سلولها مانند آنچه که در تصاویر بالا متجلی است) را مورد آزمون قرار داده ایم و به تازگی نیز با روی آوردن کامل فن آوری از سلول های شیشه ای به سلولهای از جنس پلی کربنات وزن سامانه را به نصف کاهش داده ایم. مرحله دوره این پروژه همانا روی آوردن به سلول های کاملا انعطاف پذیر خواهد بود که با سطوح "آیرو داینامیکی" که در وسایط نقلیه امری عادی محسوب می شوند سازگاری داشته باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers