انتظار بازگشت رونق به بازار پلیمرها؛ با تک نرخی شدن ارز روی 4200 تومان

انتظار بازگشت رونق به بازار پلیمرها؛ با تک نرخی شدن ارز روی 4200 تومان

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

امروز بانک مرکزی رسما تصمیم تک نرخی کردن ارز با قیمت 42000 ریال معادل 4200 تومان را اعلام و سایر ارزها را بر همین اساس تعدیل نمود. حال و با در نظر گرفتن این موضوع در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت، که در کوتاه مدت بازار پلیمرها از نظر قیمت و رونق به کدام سو حرکت خواهد نمود.

با عنایت به اينكه احتمالا یکشنبه ی هفته ی آتی، دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی نرخ ٤ هزار و ٢٠٠ توماني دلار، مبناي كشف قيمت پايه محصولات پلیمری قرار خواهد داد، انتظار نمی رود که امروز خرید و فروش چندانی در بورس کالا یا بازار صورت پذیرد، چرا که در دورنمای کوتاه مدت با کاهش قیمت آنهم به میزان 15 درصد مواجه خواهیم بود.

همچنین بنا به قوانین، خریدارانی که روز گذشته خرید داشته اند نیز می توانند، با 5 درصد ضرر خریدهای روز گذشته ی خود را ابطال نمایند که با توجه به کاهش 1200 تومانی قیمت دلار و 600 تومانی قیمت دلار مبنای محاسبات قیمت های پلیمری کار نسبتا معقولی به شمار می رود.

با توجه به اینکه امروز، سه شنبه و روز معاملات بهین یابی است، انتظار از قبل این بود که رونق به معاملات پلیمری به رغم افزایش قیمت مواد در داخل در عین کاهش قیمتهایی جهانی بازگردد.

اما چون روز یکشنبه، قیمتهای مواد پلیمری پتروشیمی با دلار پایه ی 48895 ریال نرخ گذاری شد و تنها یک روز بعد و دوشنبه شب، دولت به ناگاه تصمیم گرفت که با پر کردن شکاف 1800 تومانی ارز آزاد و مبادله ای، اقدام به تک نرخی کردن ارز بنماید و قیمت دلار تک نرخی را 4200 تومان در نظر گرفت، یعنی به یکباره دوشنبه شب، بیستم فروردین ماه 97، در یک روز قیمت دلار را چیزی حدود 15 درصد کاهش داد، از این رو بعید می رسد که امروز سه شنبه، بیست و یکم فروردین ماه 1397، بازار معاملات مواد پلیمری رونق چندانی داشته باشد. چرا که بازاریان و صنعتگران، با در نظر گرفتن افت 15 درصدی قیمت دلار به عنوان تاثیرگذارترین فاکتور در کشف نرخ مواد اولیه ی پلیمری منتظر خواهند ماند تا قیمتهای پایه ی هفته ی آینده مشخص شود که از حالا می توان یا یقین گفت روند کاهشی خواهد داشت و سپس اقدام به خرید مواد پلیمری در هفته ی آتی نمای ند.

با توجه به تصمیم دیشب دولت مبنی بر تک نرخی کردن قیمت دلار که منجر به کاهش 15 درصدی قیمت دلار شد، کسانیکه با در نظر گرفتن فضای روانی ایجاد شده ناشی از خروج احتمالی آمریکا از برجام، قبل و بعد از عید با دلارهای 4600 تا 6000 تومان اقدام به خرید محصولات پتروشیمی کرده اند تا این لحظه بازندگان بزرگ سال، آن هم در حالیکه هنوز اولین ماه آن پایان نیافته است نام گرفته اند، هر چند کور سوی امیدی که برای این گروه باقی است اینست که دولت نتواند این سیاست را عملا اجرایی نماید که باید در این ارتباط به انتظار نشست و مشاهده کرد که شرایط چگونه پیش خواهد رفت؟

اما در صورت اینکه سناریوی مدنظر دولت پیش برود، و قیمت دلار حول و حوش 42000 ریال تثبیت شود آنگاه بدون شک با کاهش قیمتهای مواد اولیه پلیمری مواجه خواهیم بود و از حالا قابل حدس است که هفته های آتی و در کوتاه مدت رونق دوباره به بازار پلیمرها باز می گردد.اما آیا این به معنای رونق و خروج از رکود است؟ آیا در میان مدت و دراز مدت نیز، بازار محصولات پلیمری رونق را تجربه خواهند کرد؟ آیا این کاهش قیمت دلار، به صورت فنری باعث افزایش لجام گسیخته ی قیمتها در میان مدت و بلند مدت نشده و قیمتها را دوباره بالا نخواهند برد؟ همه ی اینها، سووالات و شبهاتی است که زمان تکلیفشان را روشن می نماید.

اگر قیمت های پایه ی اعلامی از سوی دفتر توسعه ی صنایع پایین دستی را در این هفته مبنا قرار داده و قیمتها را با 15 درصد افت قیمت دلار ( و ثابت نگاه داشتن سایر فاکتورها از جمله قیمت های جهانی و منطقه ای پلیمرها ) محاسبه نماییم، آنگاه اکریلو بودتاین استایرن موسوم به ABS با 14.252 ریال بیشترین کاهش را در میان مواد به خود اختصاص  می دهد و پس از آن پلی اتیلن سنگین اکستروژن PE100 با 10.254 ریال در مقام دوم بیشترین کاهش قیمت ها قرار خواهد گرفت. پلی استایرن مقاوم 7240 نیز با 10.444 ریال کاهش در رتبه ی سوم بیشترین میزان کاهش قیمت جای می گیرد. پلی استایرن معمولی نیز با کاهش بیش از هزار تومانی در هر کیلوگرم، مقام چهارم در این رده بندی از آن خود می نماید.

انواع PVC ها با کاهش قیمتی در بازه ی 6.006 (S-65) ریال تا 6.787 ریال (S-70) کمترین میزان کاهش قیمت پایه را در میان انواع مواد و گریدهایشان به خود اختصاص خواهند داد.

این ارقام به ازای هر کیلوگرم در نظر گرفته شده اند و وقتی این ارقام کاهشی، در تناژ خریداری شده توسط خریداران ضرب شود،  به خوبی نشان دهنده ی میزان ضرر هنگفتی خواهد بود که این گروه در اثر این سیاست دولت با آن مواجه خواهند شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers