تصفیه آب با پودر شگفت آور پلیمری

تصفیه آب با پودر شگفت آور پلیمری

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سالانه دهها هزار نفر از بیماری های ناشی از باکتری ها و آلودگی های موجود در آب یا جان خود را از دست می دهند یا به بیماری های بسیار سهمگینی نظیر وبا دچار می شوند. از همین رو دانشمندان در تمام جهان سعی در پیدا کردن روشهایی دارند تا به وسیله ی آنها، بتوان آبهای روان در سطح زمین را به آب نوشیدنی سالم بدل نمود. حیطه ی پلیمر و نانو پلیمر نیز یکی از حوزه هایی است که هم پتانسیل بالایی در ارتباط با دست یازیدن به این هدف انسانی داراست و هم فعالیت های فراوانی در این زمینه در این حیطه صورت پذیرفته است و طرح های بسیاری به اجرا درآمده است. نکته ی حیاتی در مورد تبدیل آبهای آلوده به آبهای پالوده، اینست که اولا این فرآیند به هر شکلی که هست، مقرون به صرفه باشد و ثانیا از نظر کارکرد پیچیدگی چندانی نداشته باشد و همچنین نیازمند دستگاهها و تجهیزات خاص هم نباشد. واقعیت امر آنست که علاوه بر کشورهایی که بر اثر جنگهای داخلی با مشکلات در آب خوراکی مواجه هستند، کشورهای جهان سومی یا حتا در حال توسعه نظیر هند، نیز نیاز مبرمی به شیوه های ارزانی دارند که آنها را در رساندن آب سالم و پالوده به همه ی شهروندان یاری رساند.

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوای ماهنامه صنایع پلاستیک، حالا در همین زمینه، یک شرکت کوچک ژاپنی به نام " Nippon Poly-Glu Co., Ltd" با استفاده پلیمر " آمینو اسید کلوتامیک اسید" (Polyglutamic Acid Amino) و عاملی لخته کننده که محققین این کمپانی می گویند از دانه های سویای تخمیر شده به دست می آورند، پودری ساخته اند که به افزایش کیفیت آب در کشورهای در حال توسعه کمک کرده و آنرا را بهبود خواهد بخشد. این پودر لخته شده به تاثی از نام پلیمر Polyglutamic Acid Amino به عنوان ساختار اصلی سازنده اش Poly-Glu نامیده شده است. همچنین ماده ی چسبنده ای که به عنوان عامل لخته کننده استفاده شده و از دانه های سویای تخمیر شده به دست می آید نیز، natto نام دارد. natto باعث انعقاد ناخالصی های موجود در آب می شود.

عملکرد این پودر به این است که با لجن و سایر آلودگی های غوطه ور در آب ناپاک و غیر بهداشتی ترکیب می شود و با کمک خواص natto (ماده ی چسبنده ) تمام آنها را به عمق ظرف حاوی آب برده و ته نشین می نماید. البته آب تصفیه شده با این روش به صورت کامل به آب آشامیدنی بدل نمی شود و مراحل دیگری نیاز است که این آب کاملا قابل نوشیدن گردد، اما عملکرد پودر Poly-Glu تمام ذرات معلق و بسیاری از باکتری های مضر را از میان می برد و زمینه را برای حصول آب کاملا آشامیدنی و بی خطر در مراحل بعدی فراهم می سازد. هر چند متاسفانه به علت مشکلات موجود در برخی از کشورها نظیر سومالی که درگیر جنگ داخلی با اسلام گرایان افراطی گروه الشباب است، و همچنین با خشکسالی فزاینده ای مواجه می باشد، افراد تنها به همین یک مرحله بسنده می کنند ولی همین هم به خودی خود، بسیار مثمر ثمر بوده و باعث کاهش قابل توجه بیماری های ناشی از آب آلوده در میان این جمعیت عظیم جنگ زده شده است.

نکته ی جالب در مورد این پودر، مقرون به صرفه بودن آنست به وجهی که هر یک گرم از پودر Poly-Glu می تواند تا 5 لیتر آب را به این شکل تصفیه نماید و هر یک دلار از این پودر قادرست تا حدود 1000 لیتر آب را تصفیه نماید. ضمن اینکه استفاده از محصولات شرکت نیپون پولی گلو، نیاز به دانش و تخصص ویژه ای ندارد و هر کسی می تواند به سهولت از آن استفاده نماید.

تاریخچه ی عرضه ی اولیه ی این پودر از زمانی است دولت تایلند پس از زلزله ی سوماترا درخواست کمک نمود. برای نخستین بار این پودر به آسیب دیدگان زلزله ی سال 2004 سوماترا ارایه شد. پس از آن Nippon Poly-Glu به کمک بیش از 700.000 هزار پناهجوی سومالیایی در حدود 50 اردوگاه در سراسر این کشور رفته است که از دسترسی به آب پاک به شدت محروم هستند.

" مردم محلی مستقر در اوزاکا در سومالی به خبرنگار روزنامه ی "ژاپن تایمز" می گویند: "از زمانی که استفاده از محصول شرکت نیپون پلی گلو را آغاز کرده اند، این پودر عامل کاهش شیوع بیماری ها و اسهال در میان کودکان سومالی که از زادگاه خود فرار کرده اند تا از قحطی و جنگ داخلی در امان بماند، شده است. اما به جز موارد انسان دوستانه، این محصول به گفته ی مسوولان فروش آن موفقیت های تجاری نیز داشته است. آنها برای نمونه به پروژه ی موسوم به "Poly Glu Ladies" اشاره می کنند که در بنگلادش اجرا می شود، جایی که خانم های داوطلب به صورت نیمه وقت به عنوان محققان، بازاریابان و فروشندگان برای شرکت عمل می نمایند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers