افزایش توزیع ارز توسط پتروشیمی ها در ماه آخر سال

افزایش توزیع ارز توسط پتروشیمی ها در ماه آخر سال

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از افزایش توزیع ارز توسط پتروشیمی ها، به میزان یک تا دو میلیارد دلار تا پایان سال در خبر داد.

احمد مهدوی با تاکید بر همکاری تنگاتنگ و همیشگی صنعت پتروشیمی با بانک مرکزی، مطلب منتشر شده مبنی بر انتقاد مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از عملکرد بانک مرکزی را کاملا تکذیب کرد.

به گزارش وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی وی بیان اینکه در سال گذشته حدود 10 میلیارد دلار درآمد ارزی ناشی از صادرات محصولات پتروشمی بوده که امسال به حدود 12 میلیارد دلار خواهد رسید، تصریح کرد: معمولا ارز پتروشیمی‌ها با هماهنگی بانک مرکزی به بازار عرضه می‌شود.

مهدوی در ادامه افزود: با عرضه ارز پتروشیمی ها به بازار از یک طرف نیاز صنایع پتروشیمی به منابع ریالی تامین می شود و از طرف دیگر بازار ارز تنظیم شده و نوسانات آن کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به همکاری بانک مرکزی در راستای توسعه پروژه‌های پتروشیمی و تامین منابع مالی مورد نیاز، یادآور شد: بنابراین خبر انتقاد از عملکرد بانک مرکزی دروغ محض بوده و مشخص نیست با چه هدفی این خبر دروغ را منتشر کرده‌اند!

این مقام مسوول با تاکید براینکه به طور متوسط هر هفته بین 500 میلیون تا یک میلیارد درهم ارز به بازار عرضه می‌شود که در تامین نیاز ارز کشور بسیار موثر است، گفت: بنابراین در هفته های باقی مانده تا پایان سال چند میلیارد ارز عرضه خواهیم کرد و به این ترتیب صادرات افزایش یافته و مخصوصا در پایان سال صادرات بیشتر هم می شود.  

وی با بیان اینکه پتروشیمی یک صنعت پر مزیت و صادرات محور در کشور است، اظهار کرد: علاوه بر اینکه تامین نیازهای صنایع پایین دستی در اواویت صنایع پتروشیمی قرار دارد، بازارهای صادراتی هم مورد هدف است و صادرات به اروپا هم محقق شده است.

مهدوی، در این خصوص افزود: در زمان تحریم با وجود اینکه منابع ارزی ما از وضعیت کنونی کمتر بود ولی عمده نیازهای ارزی کشور را تامین می کردیم و این در حالی است که بعد از برجام، شرایط از لحاظ صادرات، حمل و نقل، لجستیک و .. بهتر شده است.

وی با ابراز خرسندی از تامین ارز کشور از منابعی به جز نفت و گاز گفت: وضعیت تولید محصولات پتروشیمی در سال جاری روند مثبت و رو به رشدی داشته و با توجه به وارد مدار تولید شدن پتروشیمی های جدید در سه ماه اول سال آینده، تولید محصولات پتروشیمی و به تبع آن صادرات افزایش خواهد داشت و ارزآوری بیشتر می شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه آمار صادرات پتروشیمی ها در سال گذشته 10 میلیارد دلار بوده که امسال به حدود 12 میلیارد دلار خواهد رسید، ادامه داد: البته این آمار خالص محصولات پتروشیمی بوده و این درحالی است که گمرک، صادرات محصولات دیگری مانند ال پی جی را هم جزء صادرات پتروشیمی ها حساب می کند و با محاسبات آنها حجم صادرات به 15 تا 16 میلیارد دلار می‌رسد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers