جایگزینی PLA مقاومتر و انعطاف پذیرتر به جای پلی پروپیلن در صنعت بسته بندی

جایگزینی PLA مقاومتر و انعطاف پذیرتر به جای پلی پروپیلن در صنعت بسته بندی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوای ماهنامه صنایع پلاستیک، کمپانی نامدار "AIMPLAS"، میزان مشارکت و سرمایه گذاری خود را در پروژه اروپایی "INNOREX" افزایش داده است، که این افزایش فعالیت نهایتا به توسعه روش نوآورانه برای ساخت PLA بدون کاتالیزورهای فلزی و استفاده از انرژی های جایگزین منجر شده است.

در این راستای تحقق اهداف پروژه ی مذکور، شرکت “AIMPLAS”، موفق به توسعه ی روش خلاقانه ای جهت جایگزینی پلی پروپیلن (PP) در صنعت بسته بندی (Packaging Industry) با پلی لاکتیک اسید یا همان PLA با خواص مکانیکی ارتقاء یافته شده است.

آنچه در فرایند دست یابی به پلی لاکتیک اسید، پایه و اساس این نوآوری به شمار می رود، استفاده از کسترودر به عنوان راکتور برای تولید پلی لاکتیک اسید(PLA) از لاکتید می باشد.

این فناوری نوین نیازی به استفاده از کاتالیست های فلزی ندارد و به دیگر بیان بدون استفاده از این قبیل کاتالیست های فلزی قابل انجام است و از انرژی های جایگزین نظیر "مایکرو ویو(Microwave)" و اُلتراساند(Ultrasound)" برای بهبود سرعت واکنش استفاده می شود.

پلی لاکتیک اسید اصلاح شده از نظر خواص مکانیکی بسیار منعطف می باشد و همچنین بیش از دویست درصد مقاومت بیشتر به ضربه را نسبت به انواع مرسوم آن از خود نشان می دهد.

پلی لاکتیک اسید جدید در تولید بسته بندی مواد غذایی توسط فرآیندی تزریقی و ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) مورد استفاده قرار می گیرد.

چنانچه به اختصار اشاره رفت، از دیگر مزایای این فرایند حذف ذرات فلزی است که به خودی خود باعث کاهش خطرات زیست محیطی و ایمنی کارگران خواهد شد و فرصتی کم نظیر را برای کاربرد این بایو پلیمرها - زیست پلیمرها- در بخش های جدید چون بخش پزشکی را فراهم می سازد.

کاتالیست جدید و جایگزین سنتز شده، در این فرآیند، یک کاتالیست آلی و دوستدار محیط زیست می باشد که باعث تسریع پلیمیریزاسیون "لاکتید" خواهد شد و منجر به تولید پلی لاکتیک اسید آنهم با وزن مولکولی بالا، پراکندگی خوب و خواص مطلوب نوری می شود. پی لاکتیک اسیدی که خواص مکانیکی آن بهبود یافته گردیده است.

نکته ای دیگری که باید به آن اشاره کرد، تهیه ی پلی لاکتیک اسید (PLA) توسط پلیمریزاسیون حلقه گشا یا Ring-Opening Polymerization (ROP) است که از طریق فرایند اکستروژن واکنشی انجام می گیرد.

همچنین علاوه بر این مزایا، استفاده از انرژی های جایگزین، مانند مایکروویو یا ... در هنگام انجام فرایند تولید و تهیه مواد نهایی، باعث کاهش شدید مصرف انرژی تا حدود 20٪ می شود.

AIMPLAS بخشی از پروژه اروپا INNOREX با 11 شرکت اروپایی و مراکز فن آوری تحت هماهنگی مرکز آلمانی Fraunhofer Institute of Chemical Technology بوده است. این پروژه توسط برنامه "Seventh Framework" تحت موافقتنامه مالیاتی 309802 تأمین مالی و منابع انسانی شده و مدت آن نیز 42 ماه است.

منبع: AIMPLAS Company Website

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers