رفع معضل بی آبی در بیابان با استفاده از پنبه و یک پلیمر مصنوعی

رفع معضل بی آبی در بیابان با استفاده از پنبه و یک پلیمر مصنوعی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

هوا گرم و سوزان است، واقعا تشنه هستید و آب قمقمه تان هم تمام شده است. چه کاری انجام می دهید؟ اگربه لبلسی ملبس بودید که حاوی پنبه با پوشش پلیمری ویژه بود می توانستید آن را بفشارید و از آب آن استفاده کنید.

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک، پژوهشگران دانشگاه تکنولوژی Elndhoven هلند و دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ، طی پروژه ای مشترک، موفق به تولید پلیمر ویژه ای با نام PNIPAm شده اند که با استفاده ازپلیمرطبیعی پنبه و یک پلیمر مصنوعی، در درجه حرارت خاصی پس از فشرده شدن از خود آب به بیرون نفوذ می دهد. این ماده می تواند رطوبت هوا را، به میزان 340 درصد (نسبت به وزن پنبه) تبدیل به آب کرده و در خود ذخیره نماید. میزان آب جذب شده توسط پلیمر 18 درصد است. بنابراین یک بیابان گرد که نیاز به آب دارد با استفاده از این روش می تواند، وسیله ی نجات خود را در بیابان مهیا سازد. این ماده، در هنگام روز رطوبت موجود درمحیط و مه را جذب می نماید و پس از فشرده شدن لباس، آن را به صورت آب، بازپس خواهد داد. لازم به توضیح است که این عمل تکرار پذیر است و در دمای بیشتر از 93.2 درجه ی فارنهایت (51 درجه سانتیگراد)، آب ذخیره شده، قابلیت خروج را از البسه پیدا می کند.

پژوهشگران در تلاش هستند به جهت قابلیت جذب آب بیشتر، مقدار پنبه را در این آمیزه افزایش دهند. از دیگر تلاشهای این گروه تغییر درجه حراراتی است که آب قابلیت خروج از لباس را داشته باشد. این اقدام موجب می گردد تا انعطاف پذیری محصول نیز افزایش یابد و قابلیت کاربردی در نواحی مختلف آب و هوایی پیدا کند. همچنین این دانشمندان در تلاشند تا از تعرق ایجاد شده توسط بدن، نیز به آب برسند.

بدیهی است در صورت موفقیت این پروژه، می توان آنرا در مقیاس صنعتی در سیستم های خودکار آبیاری مورد استفاده قرار دهند.از دیگر مزایای این پلیمر می توان به قیمت ارزان آن اشاره کرد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers