باز استفاده از ضایعات کاغذی برای تولید پلاستیک

باز استفاده از ضایعات کاغذی برای تولید پلاستیک

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

در تولید این قطعات پلاستیک تا 30 درصد از ضایعات کاغذ استفاده شده است.

با اینکه امروزه با همه گیر شدن سیستم های الکترونیکی نظیر کامپیوترها، آی پدها، تلفن های هوشمند، استفاده از کاغذ به شکل چشم گیری کاهش یافته است، اما همچنان از کاغذ در مواردی نظیر بسته بندی ها، مکاتبات اداری، تولید برخی از اقلام خاص و ... استفاده می شود. در این میان، وقتی این کاغذها به صورت کاغذ باطله در می آیند، در بتن ها یا تولید مقوا دوباره مورد بازاستفاده یا Reuse قرار می گیرند. اما با این وجود هنوز هم مقدار زیادی کاغذ باطله وجود دارد که به صورت ضایعات دفن می شوند که این به معنای آسیب به طبیعت و عدم بهره مکفی از ضایعات برای باز استفاده به شکل بهینه است بر همین اساس، محققان فنلاندی روش نوینی برای بازاستفاده یا استفاده ی مجدد از کاغذها را ابداع کرده اند که در آن می توان از کاغذهای باطله ای که قرارست دفن شوند در تولید پلاستیک استفاده کرد.

به گزارش گروه ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک به نقل از وبسایت Newatlas، این تحقیق که به عنوان بخشی از پروژه Reffibre اتحادیه اروپا انجام گردیده، نهایتا در مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند به نتیجه رسیده است. دانشمندان و پژوهشگران این مرکز فنلاندی، طی مجموعه ی تلاشها و آزمایشاتی که به انجام رسانده اند، با استفاده از فرایند هایی که بر روی ضایعات کاغذ انجام دادند موفق شده اند تا ۵۰ درصد کاغذ را جایگزین پلی پروپیلن برای استفاده در کامپوزیت های قالب گیری تزریقی قرار دهند.

استفاده از این روش نه تنها بحث دفن زباله های کاغذی را منتفی می کند بلکه باعث پایین آوردن هزینه های تولید اقلام پلاستیکی با استفاده از کاغذ به جای پلی پروپیلن که مبتنی بر نفت است را می شود.

تا کنون، تیم پژوهشگران VTT توانسته اند کاشی های کف پلاستیکی و ظروف ذخیره سازی را که از ۳۰ درصد ضایعات کاغذ تشکیل شده است، ایجاد نمایند.

در صورت تحقق این امر و بالا بردن درصد استفاده از ضایعات کاغذ از تولید پلاستیک، گام مهمی در کاهش برداشت از منابع نفتی و نیز جلوگیری از آلوده شدن طبیعت با دفن کردن ضایعات کاغذهای باطله برداشته شده است.

مشروح این تحقیقات در وبسایت مرکز فنلاندی VVT منتشر شده است.

منبع: وبسایت New Atlas

*- برای آشنایی با مفهوم "باز استفاده" یا "Reuse" می توانید به مصاحبه ی خواندنی ماهنامه ی صنایع پلاستیک با جناب آقای مهندس منعم در شماره 333 این ماهنامه تحت عنوان " آفرینش از زباله" مراجعه نمایید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers