معرفی جزییاتی از دو محصول جدید تولید شده در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

معرفی جزییاتی از دو محصول جدید تولید شده در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دکتر نکومنش ریاست "پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران" در نشستی که در روز دوشنبه هفته ی گذشته مقارن با 2 بهمن 1396 با اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن بیان برخی نکات در ارتباط با مشکلات صنعت و عدم ارتباط با دانشگاه و پژوهشگاهها، از دو محصول جدید پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران نیز رو نمایی نمود. در این خبر به برخی از سخنان ایشان در ارتباط با نظراتشان نسبت به پتروشیمی ها و عدم وجود ارتباط سازنده میان صنعت و پژوهشگاه پرداخیتم،

اما حالا قصد داریم به معرفی دو دستاورد جدید پژوهشگاه بپردازیم. این دو محصول که در این نشست خبری رونمایی شدند عبارتند بودند از « زخم پوش‌های پلیمری» و «رگ های مصنوعی» که در ادامه با جزییات بیشتری به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

نخستین محصول دانش بنیانی که توسط دکتر نکو منش در نشست خبری دوم بهمن ماه رونمایی شد، «زخم پوش های پلیمری» بودند. این زخم پوشهای پلیمری جهت درمان جراحات پوستی توسط محققان پژوهشگاه پلیمر تولید شده اند. طراحی این زخم پوشها به شیوه ای صورت پذیرفته است که بسیار منعطف هستند. علت هم امکان استفاده از این زخم پوشها برای اندام و اعضای پرتحرکی چون مفاصل، زانوها و آرنج ها عنوان شده است.

کارکرد این زخم پوششها طوریست که با حرکت اعضای بدن مانع از ایجاد خلا بین زخم و زخم پوش گردیده و به این ترتیب سبب می شود تا میکروبها و میکرو ارگانیسیم ها نتوانند وارد زخم شوند و ایجاد عفونت نموده و مشکلات بعدی را ایجاد نمایند.

زخم پوش های پلیمری با توجه به خواص خود قابلیت ایجاد شرایط بهینه برای ترمیم انواع زخم ها در دو دسته عمومی زخم های با ترشحات کم و زخم های با ترشحات زیاد را فراهم می کنند. دکتر محمد یگانه استاد تمام پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با عنوان این مطلب در ارتباط با «زخم پوش های پلیمری» می افزاید: ین زخم پوش ها به دلیل استحکام مکانیکی مطلوب در شرایط متفاوت در طول زمان بازسازی بافت پوست می تواند باعث محافظت فیزیکی پوست آسیب دیده در برابر فشارهای فیزیکی خارجی هم شود.

لازم به ذکر است که زخم پوش های پلیمری برای ترمیم و نوآرایی بافت پوستی تحت شرایط برون تنی و درون تنی در مدل حیوانی موش صحرایی و در مقایسه با نمونه های تجاری مورد مطالعه قرار گرفته اند.

دومین محصولی که در این جلسه رونمایی شد، باز هم در حیطه ی علوم پزشکی کاربرد فراوانی دارد. پژوهشگران پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی توانسته اند به تکنولوژی تولید «رگ مصنوعی» دست یابند که می تواند منشا تحولات بزرگ و مهمی در امر درمان بیماران باشد.

به گفته ی دکتر نکو منش رگ مصنوعی تولید شده از ماده ی اولیه ی «عشا تفلن» تولید شده است. در مورد رگ مصنوعی تولید شده لازم به ذکرست که این محصول پیشرفته نه تنها کاربردهای پزشکی به ویژه در درمان بیماری قلبی و عروقی، کلیوی و ... دارد بلکه در صنایع نساجی نیز می تواند برای تولید انواع کفش و پوشش های ورزشی نیز استفاده شود.

دکتر نکومنش در انتهای معرفی این محصول افزود: از مزیت های تولید رگ مصنوعی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران یکی اینست که در گذشته برای تولید این محصول در داخل کشور با محدودیت های بسیاری مواجه بوده ایم و ناچار به واردات تجهیزات و دستگاههای خاص و گران قیمت می شدیم، که خروج ارز را با خود به همراه داشت اما محققان و پژوهشگران با مطالعات و آزمایشات فراوان و پیچیده ای که انجام داده اند، موفق شده اند این محصول را در کشور تولید کنند و به این شکل از خروج ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers