استفاده از پلیمرهای طبیعی در دندانپزشکی

استفاده از پلیمرهای طبیعی در دندانپزشکی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

به گزارش واحد ترجمه و تولید محتوی ماهنامه صنایع پلاستیک، "آلژینات" ماده اصلی تولید مواد قالبگیری دندانپزشکی است. نقش ماده قالب گیری ثبت دقیق بافت های دهان و ارتباط فضایی آن ها با یکدیگر است. هنگام قالبگیری ماده را در حالت خمیری بر روی بافت های دهان قرار می دهند تا در آنجا ببندد(خود را بگیرد). قالب را پس از سفت شدن از دهان خارج کرده و جهت تهیه برگردان بافت های دهان بکار می برند. ماده قالب گیری آلژینات از نظر خواص الاستیکی، استحکام، دقت، ثبت جزییات، پایداری ابعدی خوب و قابل تحمل بودن برای بیمار از سایر گونه های این مواد مانند، آگار، لاستیک پلی سولفید و لاستیک سیلیکون برتر است و به همین دلیل از پر مصرف ترین مواد قالب گیری در دندانپزشکی است.

آلژینات ها از جلبک های بزرگی به نام Macrocystis pyrifer استخراج می شوند. پس از استخراج طی مراحلی تبدیل به "آلژینات سدیم" می شوند. در واقع آلژینات سدیم است که در پودر ماده قالب گیری استفاده می شود. ماده قالب گیری به شکل پودر است و در موقع استفاده دندانپزشک با آب مخلوط شده و به صورت خمیر یکنواختی در می آید که در مدت چند دقیقه به ژل برگشت ناپذیری تبدیل می شود. این ژل پس از قرار گرفتن بر روی بافت های دهان و پس از گذشت زمان مشخصی خشک می شود و جزییات بافت مورد نظر را به دقت ثبت می نماید. از روی آن قالب گچی تهیه شده و در نهایت، دندان مصنوعی ساخته می شود.

بیشتر آلژینات ها در آمریکا از جلبک های بزرگی به نام Macrocystis pyrifer تهیه می شوند.در کشورهای دیگر از جمله کشور خودمان از گونه های جدیدی از "لامیناریا" با نام های Laminaria cloustoni , Laminaria saccharina استفاده می شود. این جلبک ها باید حدود 100 سانتی متر زیر سطحی که غوطه ور هستند، قطع گردند. این نوع بریدن موجب می شود که نور خورشید بهتر به قسمت های باقیمانده جلبک نفوذ کند و باعث رشد سزیع تر آن ها شود، بطوریکه پس از چها ماه مجدد قابل برداشت باشند.

برای تهیه مواد قالبگیری دندانپزشکی علاوه بر آلژینات از مواد دیگری نیز به شرح زیر استفاده می شود:

سولفات کلسیم، پیروفسفات سدیم، تالک، خاک دیاتومه، فلوراید سدیم، اکسید آلومینیوم، پارافین، پیگمنت قرمز گرید بهداشتی و اسانس

برای کسب اطلاعات بیشتر از صنعت پلاستیک کشور، با کلیک روی آیکون تلگرام ذیل، به عضویت کانال ماهنامه در آیید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers