ساخت نانوکامپوزیت با سه حالت حافظه در کشور

ساخت نانوکامپوزیت با سه حالت حافظه در کشور

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پژوهشگران کشورمان در دانشگاه مراغه، چندی پیش موفق به سنتز نانو کامپوزیت پلیمری شده اند که می تواند شکل اولیه ی خود به حافظه ی خود بسپارد و سپس بعد از دو نوع تغییر شکل، به همان حالت اولیه بازگردد. این یک پیشرفت نسبتا مهم در زمینه ی پلیمرهای حافظه دار می باشد.

پلیمرهای دارای حافظه ی متداول، دارای حافظه ای دوگانه ای هستند، به این مفهوم که می توانند فقط دو حالت را به حافظه ی خود بسپارند که نخستین حالت دایمی(اصلی) و دومی حالتی موقتی است. تفاوت این نانوکامپوزیت پلیمری سنتز شده در دانشگاه دامغان اینست که سه حالت را به خاطر می سپارد که یکی حالت دائمی و دو دیگری حالتی موقتی هستند.

در این پژوهش به یک زمینه ی پلیمری، نانو صفحات گرافنی اضافه شده است و به این شکل پژوهشگران کشورمان به سه حالت حافظه دست یافتند.

کاربرد این نانوکامپوزیت پلیمری در ساخت انواع "حسگرها، علم رباتیک و نیز ماهیچه های مصنوعی" است. با آلیاژسازی دو پلیمر پلی لاکتیک اسید و پلی وینیل استات یک آلیاژ حافظه دار با خواص مکانیکی مطلوب و دمای انتقال شیشه ای نزدیک به دمای بدن که دمای دلخواه است، طراحی شده است.اضافه کردن نانو صفحات گرافن به این آلیاژ باعث بهبودی خواص مکانی آن شده ضمن اینکه رفتار حافظه ی این آلیاژ را از دو حالت به سه حالت افزایش داده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers