دکتر نکومنش: پتروشیمی ها عادت به خرید تکنولوژی خارجی دارند!/رونمایی از دو طرح پزشکی

دکتر نکومنش: پتروشیمی ها عادت به خرید تکنولوژی خارجی دارند!/رونمایی از دو طرح پزشکی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دکتر مهدی نکو منش امروز دوشنبه، دوم بهمن ماه 1396 در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران میزبان اهالی رسانه بود. مطابق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران دكتر نكومنش در اين نشست  قرار بود به معرفي دو دستاورد مهم حوزه پزشكي بپردازد و در حاشیه ی آن در خصوص چالش هاي ارتباط با صنعت، الزامات ورود پژوهشگاه به تراز بين المللي و الزامات، تفاوت‌ها و تسهيلات پذيرش دانشجو در پژوهشگاه با خبرنگاران گفتگو نماید.

به گزارش وبسایت ماهنامه صنایع پلاستیک به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، دکتر مهدی نکومنش امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با انتقاد از رویکرد صنعت پتروشیمی برای جذب دانش فنی داخلی گفت: کاتالیستی که موجب کاهش 50 درصدی مصرف آن در صنایع پتروشیمی می‌شد و از سوی محققان این پژوهشگاه تولید شد، مورد پذیرش صنعت قرار نگرفت.

نکومنش با اشاره به فعالیت 90 عضو هیات علمی در این پژوهشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به توانمندی‌های پژوهشگاه پلیمر و چالش‌های ایجاد شده در زمینه ارتباط با صنعت در صدد برآمدیم تا فرآیند ارائه درجات فناوری(TRL) را در این پژوهشگاه ایجاد کنیم.

به گفته وی، در این پژوهشگاه به دستاوردهای علمی از سطح 1 تا 8 درجه فناوری (TRL) ارائه می‌شود.

رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی با تاکید بر اینکه سطح آمادگی فناوری در سطوح 8  و 9 که مربوط به تجاری‌سازی در حوزه فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری است، ادامه داد: از آنجایی که صنعت تمایلی برای دریافت دستاوردهای ما در حوزه پتروشیمی و پلیمر ندارد، لذا تلاش‌ کرده‌ایم تا این چالش را با سطح آمادگی فناوری‌ها جبران کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مشکل ما این نیست که قادر به رفع نیازهای بخش‌های صنعتی نیستیم، اضافه کرد: چالش عمده ما عدم نیاز بخش‌های صنعتی به یافته‌های علمی به ویژه در حوزه پتروشیمی است، چرا که بخش پتروشیمی ما عادت به خرید تکنولوژی خارجي  دارد.

دكتر نكومنش با اشاره به سابقه 31 ساله پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی افزود: از سال 90 تا 96 تعداد مقالات ISI این پژوهشگاه 160 مقاله و تعداد ثبت پتنت بین 40 تا 45 اختراع بوده است.

وی با بیان اینکه تعداد 50 دانشجوی کارشناسی ارشد سالانه از این پژوهشگاه فارغ التحصیل می‌شوند، اظهار کرد: سهم پژوهشگاه از همکاری با بخش‌های صنعتی حدود 2 میلیارد تومان است، ولی با توجه به توانمندی‌های این پژوهشگاه سهم قابل قبولی از همکاری با بخش‌های صنعتی نداریم.

 

پذیرش دانشجوی خارجی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشيمي ايران     

 

دكتر نكومنش پذیرش دانشجوی خارجی را از اهداف پژوهشگاه خواند و گفت: مسیر بین‌المللی شدن پژوهشگاه راه های متنوعی دارد که علاوه بر پروژه های مشترک تحقیقاتی به پذیرش دانشجویان خارجی می پردازد.

 

رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ادامه داد: پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی اولین موسسه پژوهشی است که اقدام به پذیرش دانشجوی بورسیه خارجی می کند.

 نکومنش خاطرنشان کرد: وزارت علوم در مسیر بین‌المللی اقدام کردن پژوهشگاه، ۴.۲ میلیارد تومان بودجه به پژوهشگاه اختصاص داده اما هنوز این بودجه محقق نشده است.

رونمایی از  دو طرح

در حاشیه نشست خبری دکتر مهدی نکومنش رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، با برگزاری مراسمی از دو طرح رونمایی شد.

زخم پوش‌های پلیمری و رگ مصنوعی از جمله محصولات دانش‌بنیان این پژوهشگاه است که رونمایی شد.

زخم پوش‌های پلیمری برای درمان جراحات پوستی تولید شده است.

این زخم پوش به گونه‌ای طراحی شده است که برای اعضای پرتحرک مانند زانوها و مفاصل قابلیت انعطاف را دارد و با حرکت بدن مانع از ایجاد خلاء میان زخم و زخم پوش می‌شود.

این امر موجب می‌شود تا میکروب‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها وارد زخم نشود.

این زخم پوش زیست تجریب پذیر و سازگار با بافت پوست طراحی شده است.

رگ مصنوعی دومین محصول تولیدی این پژوهشگاه است که رونمایی شد.

ماده اولیه این محصول غشاء تفلن است که برای تولید آن نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های خاصی بود که با هزینه‌های بالا از خارج وارد می‌شد ولی در این مطالعات محققان موفق به طراحی و ساخت آن شدند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

_____________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers