Cyclodextrin؛ پلیمری جدید برای تصفیه آب

Cyclodextrin؛ پلیمری جدید برای تصفیه آب

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

دانشمندان یک پلیمر قابل بازیافت را توسعه داده اند که تونایی حذف آلایندها از جریان آب ظرف مدت زمان چند ثانیه را داراست. در مقام تمثیل، عملکرد این پلیمر بازیافت پذیر، درست مانند تازه کننده های هواست که قادرند آلایندهای نامریی هوا را به سادگی جذب نموده و هوا را تازه نمایند. 

سیکلودکسترین (Cyclodextrin)، همان ماده ای است که در تازه کننده های هوا هم به کار می رود و برای ساخت این تصفیه کننده ی جدید آب هم از آن سود برده اند.

استادیار دانشگاه کرنل ایالات متحده، دکتر "دیچتل" که رهبری تیم تحقیقات را برای تولید این پلیمر جاذب آلودگی آب به عهده داشته است اظهاز می کند: این پلیمر با قابلیت جذب آلودگی آب، توسعه یک شکل متخلخل سیکلودکسترین می باشد که در آن جذب آلاینده ها دویست برابر از کربن فعال بیشتر است.

وی ادامه می دهد: آنچه ما انجام داده ایم ایجاد مواد با سطح بالا ساخته شده از سیکلودکسترین و ترکیب برخی از مزایای کربن فعال با مزایای ذاتی سیکلودکسترین برای نخستین بار است. این مواد آلاینده ها در زمان عبور جریان آب در مدت چند ثانیه حذف می کنند.

پلیمر مذکور، دارای ویژگی و خواص مهمی است که استفاده از آن را مقرون به صرفه می نماید. از این جمله می توان به بازسازی ارزان، اشاره نمود. بدین معنا که می توان از این پلیمر چندین بار استفاده نمود به وجهی که خواص عملکردی آن کاهش نیابد. 

دیچتل رهبر این تحقیقات گفت: امکان بازیافت، یکی دیگر از قابلیت های پلیمر سیلکودکسترین می باشد که به صورت یک مزیت برای آن مطرح می گردد. 

لازم به ذکرست که فیلتر کربن فعال برای بازسازی نیازمند اینست که تحت حرارت شدید قرار گیرد، فیلتر پلیمر سیکلودکسترین می تواند در دمای اتاق با مواد دسترسی چون اتانول و متانول شسته شود.

منبع: مجله Nature 

اضافه کردن نظر

هدف و تعهد خبری ما

facebook ic     هدف ما

هدف ماهنامه صنایع پلاستیک

تعهد خبری ما

اول) آگاهی صحیح تر و سریع تر، حق شماست. با ما باشید

دوم) اعتبار خبر و دقت را قربانی سرعت نمی کنیم. مطالب این تارنما پس از تایید از دو منبع موثق و مدیرماهنامه و یا سه منبع موثق انتشار می یابد..

سوم) نظرات شما برای ما قابل احترام و راهنمای ماست. آنها را در زیر اخبار درج کرده و یا برای ما بنویسید و به آدرس زیر بفرستید با ذکر اجازه انتشار یا بدون اجازه انتشار. 

info@pime.ir                        

Web Analytics 

شرکت اطلس ماشین پلیمر: عرضه کننده ماشین های تزریق پلاستیک

_

________

_________

نخستین همایش ظروف یکبار مصرف (کلیک کنید)

____________________

 

 

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers